DATÇA BELEDİYE MECLİSİ TEMMUZ AYI OLAĞAN TOPLANTI NOTLARI


Mehmet Erdal

Belediye Meclisi’nin bir sonraki toplantısının başlama saati bir önceki ayda yapılan toplantının sonunda belirlendiğinden, Haziran ayında yapılan toplantıda saat 10.30 olarak belirlendiği için, Temmuz ayı toplantısı, saat tam 10.30’da başladı.

     Toplantıya CHP 10, AKP 2, MHP 2 meclis üyesi ile katıldı. Kent konseyi masasında, işi nedeniyle Datça dışında olan yeni başkan yerine, en yaşlı yürütme kurulu üyesi olarak Melda Omay oturuyordu. Basın mensubu olarak 3 kişiydik.

     Başkan, salona girdikten sonra kürsüye çıktı, yerine oturdu ve salonda bulunan meclis üyelerini, basın mensuplarını ve canlı yayında toplantıyı izleyen yurttaşları saygı ve sevgi ile selamladı.

     Bu kez, toplantının resmi gündem maddelerinin görüşülmesine geçilmeden önce paylaşabileceği çok fazla konu yoktu. Turizmde, çok fazla kalabalık olunabilecek bir sezona giriliyordu. Temmuz-Ağustos ayları, % 100 değil, % 150 doluluk oranının olduğu aylardı. Çünkü, yalnızca otel, pansiyon, çadır kamping vb. yerlere değil, evlerimize de çok fazla yazlıkçı misafir geliyor ve bizler, onları ağırlıyorduk.

     Bu Yaz da Datça’nın en büyük sorunu su idi. Datça’nın su kaynaklarının havzası Reşadiye ve Karaköy civarı idi. Buraları gözümüz gibi korumalıydık. Datçalıların şu an paniklemesine gerek yoktu; şu an herhangi bir su sıkıntısı yoktu ama bu, sıkıntının olmayacağı anlamına da gelmiyordu. Su, şu an her yere eşit oranda gidiyordu, yalnızca, akşamleyin, insanların deniz dönüşü yoğun su kullanmaları nedeniyle, o saatlerde biraz sıkıntı oluyordu. Datçalılar, su sıkıntısı olacakmış gibi tedbirler almalı ve suyu ona göre kullanmalıydılar. Rahat olmalılar ama suyu bonkörce kullanmamalıydılar.

     Bunun dışında, üzerinde çokça konuşulan emlak vergilerinin artışına dair bir şeyler söylemek istiyordu: Bilindiği gibi, belediyemiz, emlak vergilerini yeniden düzenlemişti. Gerçekte, emlak vergileri 5 yılda bir yeniden düzenleniyordu. Ama Datça’da, emlak vergisi en son 1997 yılında düzenlenmiş ve o günden bugüne, bir daha bu konuda bir şey yapılmamıştı. Peki ne yapılmıştı? Her yıl ÜFE-TÜFE üzerinden hesaplanarak belli bir oranda artış yapılmış ve bugünlere gelinmişti. Hal böyle olunca da, var olan emlak vergileri hem gerçekçi değildi hem de hakkaniyetli değildi. Kendisi bunu epey önce fark etmiş ama bugüne kadar bir şeyler yapamamışlardı. Şimdi, paftalar çıkarılarak ve sokak sokak dolaşılarak, gerçekçi bir emlak m2 fiyatları yeniden belirleniyordu. Bu değerlendirme çerçevesinde, değerlendirme yapılan sokaktaki en yüksek değeri baz alıyorlar, ona dokunmuyorlar; ondan altta kalanlarda belli bir oranlama üzerinden artış yapıyorlardı. Böylece, sürekli şikayet konusu olan eşitsiz uygulamayı sonlandırmış ve hakkaniyeti sağlamış oluyorlardı. Kendisi, bunu, emlak değerlerinde, haliyle emlak vergilerinde artış değil düzenleme olarak görüyor ve hakkaniyetli buluyordu. Bütün Datçalıların da bu konuda kendisini anlayacaklarına ve destekleyeceklerine inanıyordu.

     *

     Grup başkan vekillerinin grupları adına yaptıkları konuşma bölümünde ilk sözü yine MHP Grup Başkan Vekili Serdar Ören aldı. Serdar bey sevgi ve saygı ile selam verdikten sonra, özetle, yurt içinde ve yurt dışında yapılan operasyonlarda ölenler ile Marmaris İçmeler’de çıkan orman yangınında ölen orman işçisine rahmet ve ailelerine baş sağlığı diledi. Ayrıca, daha önceki bir meclis toplantısında da söylemişti, Datçalıların ve Datça’ya gelen misafirlerimizin yedikleri-içtikleri şeylerin poşetini, çöpünü vb. gidip bir çöp bidonuna atmalarını rica ediyordu; Datça hepimizindi ve onu  korumalıydık.

     AKP Grup Başkan Vekili Haluk Laçin: MHP Grup Başkan Vekilinin dediği gibi, şehitlerimiz vardı. Rahmet ve baş sağlığı diliyordu. Bodrum’da ölen polisimiz ile İçmeler’de yangında ölen işçimize de rahmet diliyordu. Babalar gününü kutluyordu… 30 haziran günü Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün 20 bin balık yavrusunu denize bırakmasını çok olumlu buluyor ve yerel yönetimin de işin içine katılarak bunun her yıl yapılmasını öneriyordu. Ayrıca, Pandemi nedeniyle yoğunlaşan göç nedeniyle Datça’da kiralık ev bulmak imkansız hale gelmişti. Bu nedenle kamu kurumlarında çalışmak için gelen memurlar ev bulamıyorlardı. Acaba, belediyemiz, bu sorunun geçici çözümünü sağlama amacıyla da olsa, TOKİ’den, konut çalışmalarına yönelik bir talepte bulunabilir miydi?..

     CHP Grup başkan Vekili Can Canbey: Belediyenin asfaltlama çalışmaları devam ediyordu. Emlak vergilerinde hakkaniyet sağlayacak bir düzenleme yapılıyordu. Tabelalar konusunda, Datça, çok önemli bir mesaj veriyordu. İlçemiz şirin bir ilçeydi ve bu tabelalar, ona çok yakışıyordu. Acaba kamu kurumları ve bankalar da bu sürece gönüllü katılım gösterebilirler miydi? Mümkünse, bu son elektrik zamları da göz önünde bulundurularak, belediyemiz esnafımızın işgaliyelerinde %15’lik bir indirim yapılabilir miydi?… yeni seçilen Datça Kent Konseyi yürütme kuruluna başarılar diliyordu; belediyemiz, her zamanki gibi, yanlarında olmaya devam edecekti. Datça, aşı olmada en öndeydi. Sağlıkçıları tebrik ediyordu.

     *

     Grup başkan vekillerinin konuşmasından sonra, başkan, yeniden konuşmaya başladı: Grup başkan vekilleri, çok haklı olarak yurt içinde ve yurt dışında şehit olanlara değiniyorlardı. Ama bu ülkede, kısa bir süre önce, İzmir’de, HDP İl Örgütü binasında gencecik bir kızımız hunharca öldürülmüştü. Kendisi, bu saldırıyı kınıyordu. Siyasal partiler var olmalı ve özgürce faaliyetlerine devam etmeliydi. Haluk Laçin’in değindiği bir-iki konuda söyleyecekleri vardı. 20 bin yavru balığın  denize bırakılması projesi aslında kendilerinindi. Kendileri Antalyalı bir firma ile anlaşmışlar ve geçtiğimiz Pazartesi günü Taşlık Plajından denize bırakmayı organize etmişlerdi. Ama, son anda ne olmuş ise olmuş ve Antalyalı firma bir bahane üretmişti. Sonra da bir bakmışlar ki, aynı firma Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Haluk Laçın’in sözünü ettiği etkinliği programlamıştı. Keza, Datça’da ciddi bir konut sıkıntısı olduğu doğruydu. Bunun nedeni, Datça’ya olan yoğun göçtü. Bu nedenle belki emlak fiyatları bir miktar düşebilir ama kiralarda herhangi bir düşüş olacağını sanmıyordu. Bu soruna çözüm için önerilen TOKİ, her seçim öncesi Datça’da boy gösterir ama sonra kaybolurdu, 2009/2014 yıllarında da Cemil Çiçek bu olaydan söz etmişti. Elbette TOKİ Maliyeye ait araziler üzerinde bazı projeler geliştirebilirdi ama bu projelerde, Datça’da bugüne kadar inşaatlarda uyulan kurallara uyulması gerekiyordu. Uyulursa amenna, uyulmaz ise anında o yerde karşılarına dikileceklerdi. Başka bir konu daha vardı; geçenlerde, Datça Devlet Hastanesinde diyaliz ünitesi açılışı yapılmış ama seçilmiş belediye başkanı olan kendisi oraya davet bile edilmemişti; olayı, gazetelerden öğrenmişti. Çok kızgındı. Kimsenin ayırımcılık yapmaya hakkı yoktu…

     Eski cezaevinin restorasyonunu ve çevre düzenlemesini bitirmek üzereydiler. Güzel bir eser ortaya çıkarılıyordu. İşgaliyeyi almamak gibi bir şey yapılamazdı. Oraları kamunundu ve kamu adına oraları korumalıydılar. Cumhuriyet Meydanında bazı sıkıntılı durumlar ve suistimaller vardı; biliyordu. Zabıta göndermek istemiyordu. Yayaların geçiş yolları işgal edilmişti.

     *

     Saat 11.35’te toplantının resmi gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi.

     1- Yaka Mahallesi Kumyer Mevkii koruma amaçlı nazım ve uygulama imar planı ile ilgili imar komisyon raporunun görüşülmesi: Önceki toplantıda da görüşülen bu konuda somut bir gelişme olmaması yine tartışma konusuydu. Ne yapılmalıydı? İmar planlarını hazırlayan şirketin gönderdiği evraklar yetersiz görülüp iade mi edilmeliydi yoksa sabırla beklenilmeli miydi? Bu bölgedeki imar planlarının çiziminde 1/25 000’lik planlarda belirtilen köy yerleşim alanlarında sorun yoktu ama köy gelişim alanı olarak kabul edilen yerlerde sorun vardı… Raporun komisyonda bekletilmesi oylandı ve oy çokluğu ile bekletilmesine karar verildi.

     2- İlçemizde tabela yönetmeliğine uygun ödüllü en iyi tabela yarışması düzenlemesi ile ilgili komisyon raporunun görüşülmesi: Komisyonun oy birliği ile hazırladığı rapora göre, bu konuda 28 Eylül’de ödüllü bir yarışma düzenlenecek. Bu yarışmada 1., 2. ve 3. gelenlere para ödülleri verilecek ve bu paralar belediyeden karşılanacaktı. Rapor oylandı ve oy birliği ile kabul edildi.

     Gündemin 3. ve 4. maddeleri ile ilgili Plan ve Bütçe komisyonunun rapor hazırlaması için oturuma 15 da kika ara verildi; ben, salondan ayrıldım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: