Datçalılar Deniz Poyraz’ı Faşizme Karşı Omuz Omuza Sloganları ile Uğurladı.


Aydın Bodur

HDP İzmir İl Örgütü dün (17.06.2021) öğlen saatlerinde faşist odakların nefret söylemleri ile  yönlendirilmiş silahlı bir grubun saldırısına uğradı. Saldırıda HDP üyesi ve çalışanı Deniz Poyraz üst üste kurşunlanarak öldürüldü. İl binası yakılmak istendi. Öldüren faşist,  insanlık dışı vahşetini sosyal medyadan yayınladı. Hunharca işlediği bu cinayeti planlı ve kasıtlı yaptığını, silahla saldırdığı il binasında önüne başkaları da çıksaydı onları da öldüreceğini açıklamaktan kaçınmadı.

HDP’ye, HDP’lilere, giderek tüm muhalefete yönelmiş bu saldırılar ilk değil. Faşist saldırılar, giderek muhalefetin hemen her kesimine yöneliyor. Ama HDP’ye ve HDP’lilere karşı yapılanlar hunharca, insanlık dışı.

İzmir İl Binasına yapılan saldırının ve Deniz Poyraz’ın öldürülmesinin ardından HDP dışından geniş halk yığınlarından, demokrasi güçlerinden de tepkiler yükseliyor. Türkiye’nin dört bir yanından demokratlar, cenaze töreninin yapılacağı İzmir’e gidiyor. Gidemeyenler ise HDP örgütlerini ziyaret ediyor ve yapılan basın açıklamalarına kitlesel olarak destek veriyordu.

Muğla’da da HDP Muğla İl Örgütü, faşist cinayete karşı yaptığı açıklama sonrası, İzmir’e cenaze törenine katılmaya çağrı yaptı. HDP Datça İlçe Örgütünün önünde de son zamanların en kalabalık basın açıklamalarından biri yapıldı. Açıklamaya siyasi partilerden, sendikalara ya da çeşitli sivil toplum örgütlerine kadar Datça’daki Demokrasi Platformunun hemen hemen tüm katılımcıları ile birlikte  kalabalık bir topluluk da vardı.

Deniz Poyraz’ı Öldüren Kurşun Hepimize Sıkıldı.

Yapılan açıklama, “Dün bir canımızı daha aldılar aramızdan. Partimiz üyesi- çalışanı, canımız, güler yüzümüz, hevalimiz gencecik kadın yoldaşımız Deniz Poyraz’ı İzmir İl binamızda alçakça katlettiler. Bu katliamı devlet denetiminde yaptılar, göstere göstere, koruyup kollayarak yaptılar.

Öfkeliyiz, kırgınız, kızgınız, çok üzgünüz ama bilinsin ki kadın yoldaşlarımızın hep dediği gibi yasta değil isyandayız…” diye başladı.

Cinayet telin edildi ve “adını Deniz Gezmişlerden almış sevgili Deniz,  senin gibi katledilmiş yoldaşların arkasından gözyaşları akıtarak direnen sevgili Deniz, sözümüz olsun bu ülkeye demokrasiyi barışı getirmek için mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz, pes etmeyeceğiz. Bir tek gencimizi, canımızı daha kaybetmeye artık tahammülümüz kalmadı. HDP halktır, HDP milyonlardır bu böyle biline. HDP her yerdedir. HDP barış, demokrasi ve özgürlük mücadelesidir.

Ey muktedirler, ne yaparsanız yapın gideceksiniz, barış ve demokrasi kazanacak…” diyerek bitirildi.

Açıklama sonrası, Sağlık Emekçileri Sendikasından ve diğer platformlardan temsilciler, CHP Datça İlçe Örgütünden bir heyet bu menfur cinayeti kınadılar ve HDP’ye destek açıklamalarında bulundular.

Açıklama boyunca “Faşizme Karşı Omuz Omuza” sloganları atıldı ve Deniz Poyraz için 1 Dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: