Datça Yarımadası Doğal Sit Alanları Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Raporu Ne Kadar Bilimsel


Aydın Bodur

Datça Yarımadası Doğal Sit Alanları Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Raporu, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2016 yılında yayınlanmış. Rapora göre, Tabiat Varlıklarını Koruma Merkez Komisyonu’nun, 31.01.2014 tarih ve 28899 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren, 28.11.2013 tarih ve 56 no.’lu ilke kararı gereği, 03 Datça Yarımadası Doğal Sit Alanları Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Raporu kapsamında araştırma alanının sınırı belirlenmiş. İncelediğimiz raporun yazım hikayesi çok daha da eskiden başlıyor: Datça Yarımadası Doğal Sit Alanları, İzmir 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 14.02.1996 gün ve 5576 sayılı kararı ile tescil edilmiş. Bizzat ilgili koruma kurullarında görev almış uzman kadroların da tanıklığı ile rapora konu araştırmaların çok daha önceki yıllarda büyük ölçüde kaleme alındığı da söylenebilir.

Raporun kapsamı: detayları ile Datça ve çevresindeki doğal sit alanları (toplamı 39,679 hektar). Bu rapora, MUÇEP- Muğla Çevre Platformu Datça Meclisi gönüllülerinin de müdahil olduğu Alavara’daki Korunan Alanın koruma derecesinin (ÇŞB tarafından Şubat 2020’de) düşürülmesi dolayısıyla açılan dava nedeniyle ancak yakın zamanda (Eylül 2020’de) ulaşabildik. Birkaç yıldan beri MUÇEP, çeşitli kereler yazıldığı söylenen bu rapora ulaşmaya çalışmış ama devlet yetkililerinin, bu raporu paylaşmak yerine sır gibi saklama tercihi dolayısıyla bir türlü ulaşamamıştı. Raporlara ulaşınca ilk iş, bunca yıl raporlara ulaşamayıp da raporlardan yararlanmak isteyenlere, raporları sırayla kamuya açmak oldu. Raporlar, Gökova, Bodrum, Sandıras Dağı, Fethiye ve Milas’tan başlayarak sırayla MUÇEP web sitesi üzerinden paylaşılıyor (https://mucep.org). Sırasıyla diğerleri de aynı adresten paylaşmaya devam edilecek!

Raporun son halinin düzenlenmesi için hizmet alım ihalesi açıldığı ve yıllarca önceden yapılan birçok hazırlık belgesi-bilgisinin, bir özel şirkete devredilerek, raporun sonlandırıldığı anlaşılıyor. Raporun yeniden hazırlanması hikayesi, aslında MUÇEP’in kuruluşuna da bir anlamda vesile olmuştu. Raporun hikayesini de, raporlarla birlikte (https://mucep.org/bakanligin-kendine-sakladigi-bilimsel…/) web sitesinde ilgili sayfadan edinebilirsiniz.

Sonuç yerine söylenecekleri özetle en baştan söylemek gerekirse: raporu genel olarak incelediğimizde, raporda anlayış ve metodoloji olarak bir bütünlük olmadığını, raporun bilimsellikten uzak olduğunu, Sayıştay raporlarıyla tespit edilmiş birçok usulsüzlükler yapıldığını ve doğayı “koruma” amacı yerine, yeni imar alanları açma anlayışıyla yazıldığını söylemek mümkün. Aslında bu raporların ön hazırlıklarının Tabiat Varlıklarını Koruma Kurullarının öncülü olan DKMPGM – Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün Çevre ve Orman Bakanlığına bağlı olduğu zamanlarda yapıldığı söylenebilir. Muhtemelen ihaleye bile verilmeden ilk yazılma aşamasında “Kullanmacı/Kalkınmacı” anlayışın yanı sıra, rapora sinen “Korumacı” anlayışın izleri bu nedenle görülüyor. Ancak ihale edildikten sonra rapora sonradan eklendiği bariz, araştırma adı altında yapılan kimi eklentilerin olduğu, doğal sit olarak koruma derecesi yüksek olan “korunan alanlar”ın önemlice bir kesiminin, koruma derecelerinin düşürülmesi amacıyla eklektik bir biçimde (imara/işletmeye açılması için) önerilerin eklendiği gibi bir izlenime kapılmamak mümkün değil! Bu raporların da, çevre konusunun, Çevre ve Orman Bakanlığından, daha önceki adıyla İmar ve İskan Bakanlığından dönüşmüş Çevre ve Şehircilik Bakanlığına teslim edilmesinin eseri olduğu tespitinin yapılması gerekiyor!

Raporun Datça-Alavara’daki dava sürecinin sürüyor olması nedeniyle, şimdilik Datça Raporunun tamamının paylaşılması yerine, kısa bir özetinin paylaşılması tercih ediliyor. Özetin ardından itiraz edilen noktalar da ilave edilmektedir!

Muğla Çevre Platformu’nun Datça, Gökova vb. gibi İlçe Meclisleri, MUÇEP Datça Meclisi’nin çabalarıyla elde edilen bu raporun üzerinde ilk çalışmalarını yaparak, ilk itirazlarını dillendirdiler. Muğla ile ilgili toplamda 31 ayrı bilimsel rapor olduğu görülmektedir. MUÇEP – Muğla Çevre Platformunun temel amacı, Muğla genelinde bu raporlara yapılacak itirazlarla, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına devredilmiş Koruma Kurullarından başlayarak, 90’lı yıllardan beri sürdürülen korumacı anlayışın yerine geçen doğal kaynakların tüketilmesi için doğal yaşama karşı girişilen topyekün saldırıları gözler önüne sermek ve bu saldırıların önüne geçmektir. SİT DERECELERİ DÜŞÜRÜLMESİN – MUĞLA CENNET KALSIN…Not: Datça ile ilgili bilimsel olduğu iddia edilen raporun özetine ve detaylarına aşağıdaki web adresinden ulaşabilirsiniz: https://mucep.org/datca-bilimsel-rapor-bilimsel-m

One Response to Datça Yarımadası Doğal Sit Alanları Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Raporu Ne Kadar Bilimsel

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: