DATÇA: ‘SOSYETE PAZARI’ ÖNERİSİ ÜZERİNE!…


Datça Yeni Pazar Yeri - Market

Sol Parti Datça İlçe Örgütü’nün, Datça Belediyesi’nde konu olan yeni pazar yeri hakkındaki açıklamasını yayınlıyoruz.

“datçagündem”

‘SOSYETE PAZARI’ ÖNERİSİ ÜZERİNE!…

1999 yılından beri CHP’li belediye başkanlarının yönettiği Datça Belediyesinin, son iki yerel seçim öncesinde de tanık olunduğu üzere, öteden beri, Datçalılara, yeni ve modern bir pazar yeri sözü verdiği; bu amaçla, 940 m2 civarındaki bölümü maliye’den olmak üzere, toplam 7200 m2’lik bir alanı satın aldığı, bilinen bir şeydir.

Bu yer, büyük Migros ile jandarmanın karşı tarafında bulunan, bir dönem, Kurban Bayramları öncesi kurbanlık hayvanların satışının yapıldığı ve şimdilerde ise, belediye tarafından yapılan yol çalışmalarından çıkan atığın depolandığı yerdir. Belediye, maliyeye ait olan bölümü de satın aldıktan sonra, 6 mart 2020 tarihinde, Datçalı üreticileri ve pazarcıları Belediye Başkanı’nın odasında toplantıya çağırmış ve bu toplantıda, yapılması düşünülen pazar yeri ile ilgili olarak açıklamalarda bulunmuştu.

Şimdi ise, Belediye Başkanı’nın 3 Kasım günü yapılan belediye Meclisi’nin Kasım ayı olağan toplantısında yaptığı açıklamadan öğreniyoruz ki, Fenerbahçeli kaleci Volkan, bu yere, kendisinin bir pazar yeri yapabileceğini, söyleyerek, talip olmuş. Öneriye sıcak bakan Başkanın söylemine göre, önerilen bu pazar yerinin bir örneği İstanbul Başakşehir’de varmış ve ‘Sosyete Pazarı’ olarak biliniyor muş. Kaleci Volkan, bu pazar yeri inşaatı için belediyeden beş kuruş dahi talep etmiyormuş; çünkü, bu yerin bedelini, pazar yerinde tezgah tahsis edeceği pazarcılardan (üreticiler, seyyar esnaflar, manavlar vb.) almayı düşünüyormuş! En alta bir otopark, zemin kata pazar yeri ve üstüne de her daim faaliyet yürütecek iş yerleri olacak şekilde önerilen bu pazar yerinde haftada bir gün değil, iki gün pazar açılmasını isteyen kaleci Volkan’a göre, yapılan masrafın altından başka türlü kalkılamıyor muş. Başkan ise, Cumartesi Halk Pazarı ile Çarşamba günü açılan Özbel Üretici Pazarının bu yapılacak bina içerisine alınabileceğini ve böylece haftada iki gün pazar açılmış olacağını, düşünüyormuş. Şimdilerde çok yoğun göç alsa da, Belediye Başkanımızın söylemine göre, nüfusu 40.000 ile sınırlanması düşünülen bir yere, tek amacı rant elde etmek olan bir sermaye sahibi, neden böylesi bir yatırım yapmayı düşünür? Bilemiyoruz. Ama, bu teklifin kamuoyunca sağlıklı bir biçimde tartışılabilmesi için bazı soruların yanıtlarının verilmesi gerektiğine, inanıyoruz:

1-Datça Belediyesi pazar yeri yapmak için satın aldığı bu yeri tahsis etmez ise, FB’li Kaleci Volkan, Datça’da, bir ‘Sosyete Pazarı’ kurmayı, yine de düşünür mü?

2- Cumartesi günü açılan Halk Pazarı ile Çarşamba günü açılan Özbel Üretici Pazarı’nın yanı sıra değil, bu iki pazar dönüştürülerek ‘Sosyete Pazarı’ açılır ise, bu, yüzlerce yıllık bir geleneğin ifadesi olarak var olagelen pazarın, sosyal demokrat nitelikli bir yönetim eliyle özelleştirilmesi, anlamına gelmez mi?

3- Doğrudan kendilerini ilgilendiren bir konuda, Datçalı üreticilerin ve 2005 yılında, zamanın CHP’li Marmaris Belediye Başkanı sayın Ali Acar’ın pazar yeri yapımı çerçevesinde kendilerinden aldığı (o günün parasıyla) yedi (7) bin TL. ‘katkı payı’ nedeniyle ağızları yanık olan seyyar esnafların; yol açacağı olası yıkıcı sonuçları itibarıyle küçük iş yeri sahiplerinin ve Datça’da yaşayan her yurttaşın, böylesi bir konuda, iş işten geçmeden ve bilahare, ‘pardon, düşünemedik’ demek zorunda kalmadan önce, mutlaka ama mutlaka, ne düşündüğünü öğrenmek, gerekmez mi?

4- Datça Belediyesi, bugünkü değeri çift rakamlı milyon Türk Lirası olarak tahmin edilen bu yeri kaleci Volkan ya da bir başkasına tahsis eder ise, Belediyenin ve dolayısıyle Datçalıların bu tahsisten kazancı ne olacaktır?

5- Datçalıların farklı biçimlerde katkıları sağlanarak, bu pazar yeri, Datça Belediyesi önderliğinde yapılamaz mı? Datça Belediyesi, Mart ayına kadar, bu pazar yerini, kendi olanakları ile yapabileceğine dair bir özgüven duygusuna sahip iken, ne olmuştur da bu özgüven duygusunu yitirmiş ve bunun sonucu, kaleci Volkan’dan gelen bir teklifi dillendirmeye başlamıştır?… Bilgilendirilmek istiyoruz! 16.11.2020

One Response to DATÇA: ‘SOSYETE PAZARI’ ÖNERİSİ ÜZERİNE!…

  1. aydin bodur dedi ki:

    hala bir ses, bir seda gelmemis olmasi garip diyordum. datca, belediye ve ozel sektor birlikteligiyle bir avm’ye kavusacak! bildiklerimizi sayin yazar siralamis… yeni girisimci, eski futbolcu volkan, adina nisantasi pazarlari da denilen kucuk tezgah sahiplerinin ucuz, toplama mallarini satmasina firsat veren “avemecik”leri, tezgah sahiplerinden para toplamak suretiyle yapiyormus… datca icin de teklif vermis? belediye altinda otopark da olsun demis?
    benim de aklima takilan sorular var, mesela: bu avemecik bittiginde, otoparki kim isletecek? tezgah sahiplerinden, aylik alinan para, bugunku isgaliye bedellerinin acaba kac kati olacak? nufusu ihtiyac planlamasina gore onumuzdeki 10-20 yilda 40bin nufusu hedeflemis bir datca’nin boyle bir avm ozentisine, gercekten ihtiyaci var midir ya da bu avm ozentisi bu nufus hedeflemesine gore fizibil’midir?..
    tabii biz nufus ihtiyac planlamasini yapanlarin yalancisiz! yoksa bu nufus planlamasi yanlis midir, datca plansiz imarlasmaya coktan yenik dusmus mudur?…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: