MUÇEP: HALKIN İRADESİNE DARBE KABUL EDİLEMEZ !


Ülkemiz, dün Mardin, Van ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlarının görevden alınması haberiyle, vahim bir dönemden daha vahim döneme geçişin haberiyle güne uyandı.

Bu haber, sadece bir partiye, bölgeye ve şehirlere düşmanlığın ifadesi değil; aynı zamanda, demokrasi ve hukuktan geriye kalanların da ortadan kaldırılması girişiminin habercisidir.  Daha önce dile getirilmiş olan, belediye başkanlarının atama yoluyla göreve getirilmesi söyleminin uygulamaya konulmaya çalışıldığı anlaşılıyor. Bu, olağanüstü halin olağanlaştırılması, halkın iradesini tanımama tutumunun göstergesi, bir diktatörlük rejimi kurma girişiminin adımıdır.

Bu yanıyla, sadece belediye başkanları görevden alınan şehirlere yönelik değil, tüm ülkeye, halkın bütününe yönelik bir saldırı eylemidir. Yıllarca kayyumla yönetilmiş belediyelerin yeni seçilmiş başkanlarının, daha seçimden beş ay geçmeden klişe gerekçelerle görevden alınması, demokrasinin vazgeçilmez şartı sayılan seçimin ortadan kaldırılmak istendiğini gösteriyor.

Muğla Çevre Platformu olarak seçim öncesinde yayınladığımız yerel seçim bildirgesinde, demokratik yerel yönetimi ekolojik kültürün vazgeçilmez unsuru saydığımızı ilan etmiştik. Bu anlayış çerçevesinde, yerel demokrasi, halkın kendini yönetmesi ve katılım kavramlarını hiçe sayan görevden alma ve kayyum atama eylemini, kabul edilemez ve tüm demokratik kamuoyunun karşı çıkması gereken bir eylem olarak değerlendiriyoruz. Bu hukuk  ve demokrasi tanımaz eylemin geri alınması için her türlü meşru girişimin yanında, içinde, destekçisi olacağız.

Belediye yönetimlerinin gasp edilmesini ve halkın iradesinin yok sayılmasını asla kabul etmiyoruz. Görevden alma eylemi geri alınmalı, belediye başkanları derhal görevlerine iade edilmelidir.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

MUĞLA ÇEVRE PLATFORMU

20.8.2019

Kaynak: http://mucep.org/index.php/2019/08/20/halkin-iradesine-darbe-kabul-edilemez/?fbclid=IwAR1ToWP0h9n-dKGZsI196CzktglaXUc3Xl4z6_n4LdIe8_dVisTqUKigg5s

One Response to MUÇEP: HALKIN İRADESİNE DARBE KABUL EDİLEMEZ !

  1. murat erdogmus dedi ki:

    Madem seçim kabul edilmeyecek 1000Aliyi neden bu kadar yordular ki  ? ikinci seçime soktular, açık oturuma soktular yazik degilmi 1000aliye..

    Android’de Yahoo Postadan gönderildi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: